Kanał Rss
Content
Jest porozumienie!
23 września 2019

person-3160310_640Trójmiasto będzie połączone z Kaszubami za pomocą bajpasu kartuskiego. Już jest porozumienie w sprawie budowy nowej linii kolejowej! Możemy więc powiedzieć, że budowa bajpasu kartuskiego coraz bliżej! Pomorski Urząd Marszałkowski oraz władze PKP i PKM podpisały porozumienie, na mocy którego powstanie nowa trasa kolejowa, łącząca Trójmiasto z Kaszubami. 

Nieczynna aktualnie linia, która prowadzi z Gdańska do Kartuz przez Kokoszki i Starą Piłę stanie się bazą inwestycji. Porozumienie między Samorządem Województwa Pomorskiego, Pomorską Koleją Metropolitalną oraz PKP PLK zakłada, że do końca 2021 roku zostanie przygotowana trasa objazdowa dla pociągów pasażerskich na czas modernizacji Magistrali Węglowej z Gdyni do Kościerzyny. Dzięki bajpasowi pociągi do Kartuz i Kościerzyny będą mogły kursować przez cały czas. Trasa ma powstać w związku z przygotowywaną przez PKP PLK elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia – Kościerzyna – Maksymilianowo. Z powodu tej inwestycji ruch kolejowy do Kartuz i w kierunku Kościerzyny może zostać nawet całkowicie wstrzymany i zastąpiony komunikacją zastępczą. Wszystko po to, aby było lepiej! „Aby zminimalizować związane z tym utrudnienia dla pasażerów połączeń kolejowych pomiędzy Kaszubami a Trójmiastem, powstał pomysł reaktywacji dawnej linii kolejowej z Gdańska przez Starą Piłę do Kartuz – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Chcemy wykorzystać tę trasę jako objazd na czas modernizacji linii 201  dodaje Mieczysław Struk. Dzięki powstaniu bajpasa kartuskiego i przy odpowiednim prowadzeniu przez PKP PLK prac na linii 201, mieszkańcy powiatów kartuskiego i kościerskiego będą mieli cały czas zapewnione połączenia kolejowe z Gdańskiem, a to wyjątkowo duża wygoda. 

Samorząd Województwa Pomorskiego przekonuje, że stale rozwija sieć i jakość połączeń kolejowych. To nie przypadek, że Pomorzanie korzystają z kolei najczęściej w skali kraju  zaznacza marszałek.  W ciągu roku statystyczny mieszkaniec województwa pomorskiego jechał pociągiem ponad 24 razy. To w Polsce ewenement. Stawiamy na transport kolejowy, dlatego bardzo cieszy nas ta decyzja PKP PLK o wsparciu naszych działań  podkreśla. Warto zauważyć, iż jest to jednak inwestycja tylko na czas remontu. Samorząd województwa pomorskiego wyraził w porozumieniu gotowość dalszego utrzymania przewozów pasażerskich na odbudowanych liniach kolejowych 234 i 229. 

Janusz Pień